- posledních 20
   - rok 2016
   - rok 2015
   - rok 2014
   - rok 2013
   - rok 2012
   
Kronika našeho oddílu

20. 12. sobota
Je časné sobotní ráno. Vstávám. Představa, že je šest ráno mě na jednu stranu děsí, na druhou stranu někteří bráškové už mají za sebou první minuty jízdy vlakem. Kvapně snídám, oblékám skautský kroj, beru lampy a rychle na nádraží.
Tady se potkávám s Vojtou. Jdu koupit lístek pro naši osádku páteřního rychlíku. "Třikrát do Prahy a zpátky prosím" S hřejivým pocitem, že je všechno ok, se vracím do nádražní haly. Čekáme na posledního člena a informaci odkud jede náš vlak. Za 10 minut odjíždí vlak z druhého nástupiště, ale Jojo pořád nikde. Voláme mu. Rozespalý hlas se omlouvá, že jsme ho právě probudili. No tak to už asi nestihneš :-( Nastupujeme s Vojtou do vlaku. Letos je to smutnější, loni jsme se skoro nevešli do kupé. Cesta do Prahy probíhala v klidu.
Po vystoupení v Praze spěcháme zjistit, na které nástupiště přijede rychlík od Brna. "Na dvojku." Máme ještě čas, tak se jdeme trošku projít po Praze, abychom nezevlovali na nádraží. Čtvrt hodiny před příjezdem už stojíme na nástupišti a nažhaveni jak kamna na horské chatě očekáváme brněnský vlak. A nejsme sami. Na perónu postávají další skupiny skautů. Je to náročná, ale krásná služba.
Už jede! Skřípění brzd. Odkud vylezou světlonoši? Hordy lidí se valí ven z vlaku. Tamhle! Přes špalíry lidí se hrneme bráškům s lampami. "Liborku! Tak zase po roce." "Ahoj, rád Tě zase vidím" Zvláštní pocit. S Liborem se vidíme jednou do roka, a přesto nás něco spojuje. Skauti si vzájemně předávají světlo mezi svými lampičkami. Společné focení lampiček a pak se každý vydává svým směrem. Někdo po Praze, jiní vlaky dál do koutů naší země. Souprava rychlíku odjíždí do depa a druhé nástupiště téměř osiřelo. S Liborem si vyprávíme, jaké to bylo ve Vídni, kde jsme letos byli. "Tak se půjdeme podívat, odkud nám to jede, ne?" Tu jsem se otočil a kde se vzal, tu se vzal štáb České televize. "Můžeme s vámi natočit něco pro reportáž?" No a vlastně proč ne. Za poznámek redaktora a kameramana se jdeme podívat do haly na tabuli odjezdů. Náš vlak ještě nemá přidělené nástupiště. Čekáme. Redaktor se nás pod dohledem kamery vyptává na nejrůznější otázky. Za nedlouho se na tabuli rozsvítí přidělené číslo nástupiště. Vyrážíme k rychlíku na Děčín. U průvodčí ověřujeme zabukovaná místa, vylepujeme cedulky na okna a můžeme jet.
První stanice na trase jsou Praha - Holešovice. Nikde ani noha. Pokračujeme dál do zastávky Praha - Podbaba. "Tady také nikdo není," ptá se udiveně redaktor. Nově otevřená stanice zatím moc lidí nepřilákala. "Budete muset s námi až do Kralup, tam určitě někdo bude." Cestou na nás neustále dohlíží oko kamery. Kralupy. Tady je situace o poznání lepší. Lidí je mnohem víc. Kvapně předáváme světýlko do místních lucerniček. Průvodčí už píská, tak rychle, rychle. Za cinkání zvonků se loučíme a pokračujeme dál. V Lovosicích se setkáváme se Svišťou a loučíme se Sušenkou. "Ahoj nejpozději na přes rok!" Dveře vlaku se zavřely. Cestou se téměř na každé stanici někdo čeká na světýlko. V Ústí nad Labem se loučíme se Liborem a dalšími skauty, kteří pokračují směrem na Most a Chomutov. Do Děčína pokračujeme zase jen ve dvou. Před konečnou stanicí po sobě uklízíme, balíme svoje věci, tak abychom mohli přestoupit na regionální vlaky.
galerie: 2014_12_20 rozvoz BS vlakem Praha hl. n. - Děčín hl. n.
Fotogalerie Betlémské světlo 2014 od fotografa Jiřího Svobody

V Děčíně na nás čeká jeden zájemce, redaktorka Českého rozhlasu - Sever Iva Zítková a Maruška s Mončou, těmi budeme pokračovat v regionálních rozvozech. Předáváme světýlko zájemci. Starší pán spokojeně zavírá rozžehnutou lucernu a přeje hezké svátky. Redaktorka nás ve zbylém čase zpovídá, jaké to je rozvážet světlo. Tak tak jsme stihli odjezd vlaku do České Lípy.
Žralok (RegioShark) si spokojeně vrní a pomalu přejíždí přes Labe. Za pár minutek zastavujeme ve stanici Děčín-východ a hned první zájemci. Předáváme jim světýlko a musíme pokračovat dál. Jízdní řád nečeká. V Březinách a v Malé Veleni nikdo nebyl. V Benešově předává světýlko Monča. Dalších několik zastávek opět nikdo nepřišel až starší manželé v Žandově. S plamínkem umístěným do jejich lampičky, jsem shlédl šťastné jiskřičky v jejich očích. To je panečku motivace. Radost a štěstí. To je řekl bych ten správný duch Vánoc. Máte lampičku a někomu předáte kousek ze střeženého plamínku. Malé skoro nic. Navíc si obdarovaný musí někam dojít v zimě a větru se svou lampou. A přesto se to děje. K čemu je nová televize nebo tablet, když ostatním nedokážeme dát pocit štěstí a radosti. To jsem se ale nějak zamyslel. Horní Police. Pan průvodčí dohlíží na rozsvěcování svíček. Písk! Odjíždíme. Další zastávkou je Česká Lípa, tady už Betlémské světlo projelo před několika hodinami směrem na Rumburk. Tady asi nikdo nebude. Fotíme se Žralokem.
Najednou se odkudsi přiřítí rodina, že se báli, že nás už nestihnou. Měli zajímavou lampu, no spíš prosklenou bedýnku na velkou svíčku. Vítr nám ale vůbec nepřeje. Nakonec světýlko předáváme v hale. Náhle se objevilo ještě několik lampiček, které nezůstaly po tmě. Náš zpáteční vlak se blíží.
Rychlík nás převeze zpátky do Benešova nad Ploučnicí. Pan průvodčí vypadá přísně, ale když si zkontroluje jízdenky, zastavuje se u nás a vyptává se. Tak jsme strávili cestu odpovídáním na jeho otázky. Všichni jsme stejní, když nás něco zaujme, jsme zvídaví jako malé děti.
V Benešově už nás očekává Děda a Větře, naši oldskauti žijící v Benešově. Máme tu čas, než se vlaky vystřídají na jednokolejné trati. Letos mají „kluci“ nové lucerničky – železničářské. To se to bude nosit. Povídáme si s nimi, jak se nám vede a jak jim. Krásně strávená půlhodina… Ale vlaky jednou a my musíme pokračovat na Českou Kamenici.
První zastávkou jsou Habartice, kde se nikdo neobjevil. Vše nám ale tradičně vynahrazují Markvartice, kde ani nestíháme předat všem zájemcům, tak tu ponecháváme kalíšek, aby si světýlko mohli rozdat mezi sebou. Veselé pod Rabštejnem je neobsazené. Tady jsem snad nikdy neviděl ani živáčka. Kdo by taky stál na zastávce uprostřed polí a luk. Česká Kamenice byla prázdná. Co se děje? Tady vždycky někdo býval. A motorák neúprosně dodržuje jízdní řád a pokračuje do Mlýnů. Tady jsme kvapně předávali světýlko babičce s vnoučátky a… Vítr sfoukl lampu. Safra! „Moni druhou lampu!“ Pospíchali jsme do čekárny. Kvapně jsme rozžehli druhou lampu a předali světýlko dál. „Tak pojďte, rychle! Vlaky musí jet!“ Pohání nás výpravčí. „Děkujeme a nashledanou.“ Přestupujeme do vlaku, který nás poveze zpátky do Děčína. Cestou projíždíme stejnou trasu, takže je celkem klid. I tak hlídáme opozdilce, kteří nestihli první průjezd vlaku, nebo kde někomu světýlko zhaslo dřív, než ho donesl domů. Na našli se nejen v České Kamenici.
Těsně před stanicí Děčín - východ se rozdělujeme. Tik a Maruška vystoupí a půjdou na zámek a Monča se zastaví v Caffé galerii Hefaistos. "Tak zatím, Moni!" Vystupujeme z motoráčku a ten se nám za nedlouho ztrácí z dohledu.
fotky v galerii 2014_12_20 rozvoz BS vlakem region Děčín

Z nádraží jdeme k zámku. Pod Dlouhou jízdou čekáme na Hobita. Voní tu teplé oplatky. Nemůžeme odolat. Po únavném cestování vlakem si jednu zasloužíme. Za nedlouho dorazil i Hobit. Oplatky už nás hřej v bříšku, tak můžeme vyrazit nahoru. Na zámku nás vítá Miloš. Potichu se vkrádáme do zámku, aby si nás nevšimly děti, které ještě vyrábí svícny. "Za chvilku už bude hotovo a pak ještě kousek pohádky a půjdeme na to," vysvětluje nám. "Dáte si zatím čaj?" Takovou nabídku nemůžeme odmítnout. Alespoň si zkrátíme čekání. Mezitím už volá Monča, že úkol je splněn a přijde za námi. To je taky dobře. Dneska docela fouká vítr, takže se záložní lampa bude hodit. Asi za půl hodiny nás Miloš vyzvedává, že půjdeme se světlem za dětmi. Potichoučku přecházíme po chodbách zámku.
Děti jsou v Modrém salonku a poslouchají pohádku od paní kněžny. Když končí své vyprávění a loučí se s dětmi, rozezní se zámeckými chodbami zvonky. Ano, tušíte správně, naše zvonky. Vstupujeme do salonku a vyzýváme děti, aby si vzaly vyrobené lucerničky a vyrazili s námi na zámecký Gloriet, kde společně rozsvítíme lampu, která bude svítit všem Děčíňákům po celé Vánoce. Všichni jdou v průvodu za lampou s Betlémským světlem do Růžové zahrady. Před vchodem do zámku na nás čeká Monča. Rychlá porada. "Moni Tvoje lampa se nesmí za žádnou cenu otevřít!" V tomhle větru nemůžeme riskovat sfouknutí lampy. V čele špalíru zájemců se přesouváme až na vršek Glorietu. Tady už je připravená konstrukce s lampou. Snímáme z vrcholu petrolejku a rozsvěcíme plamínek Betlémského světla. Od teď bude svítit během Vánoc pro celé město. Následně přichází řada na všechny zájemce, stojící kolem nás. Rozsvěcíme kalíšky a lavinovitě rozdáváme radost nejen dětem. Za několik minut se každému z nás podařilo rozžehnout desítky lucerniček. Ruch ustává. Za svitu dohořívajících svíček, které lemují cestu se vracíme zpátky k zámku a odtud pomalu domů...
21. 12. neděle
Je nedělní ráno a mě se nechce moc vstávat. Ale čeká mě další den roznosu Betlémského světla. Snídaně a hurá na cesty. Hned po ráno jedu do kostela Narození panny Marie v Benešově nad Ploučnicí. Pan farář mě přivítal s otevřenou náručí. Rozsvítili jsme společně adventní věnec a svíčku odkud si budou moct příchozí převzít plamínek. Zůstávám na ranní bohoslužbu. Je celkem příjemná. Po skončení se loučím a jedu do Děčína.
Mezitím se Monika s Maruškou vydali do kostela sv. Františka v Děčíně, kde je mše od 9 hodin. Od 10 hodin mě čeká bohoslužba v Husově sboru. Tady mě čeká již Vladimír Volráb. Připravuje se na bohoslužbu. Tady se nám dostává vždycky vřelého přivítání. Během bohoslužby opět rozsvěcíme adventní věnec. Po skončení rozdávám světýlko zájemcům. Na závěr se ještě loučím s Vladimírem a věnuji mu skleničku k 90 letům děčínského skautingu.
Odpoledne nabírám Hobita a Marušku. Společně jedeme do kostela na Malou Bukovinu předat Betlémské světlo. Malý kostelík na vršku za obcí nás vítá před druhou hodinou. Nikdo tu zatím není. Po chvíli se objevuje kostelník. Vstupujeme s ním do kostela a rozsvěcíme svíce. Vrátil jsem se ven a vyhlížím Marcela. Začátek mše se blíží a farář s Marcelem nikde. Tady plyne čas trošku jinak :-) S malým zpožděním přijíždí auto. Vítám se s Marcelem a předávám mu skleničku. Kvapně se přesouvají do kostela, aby bohoslužba mohla začít. Sedíme v zadních řadách. Jeje, to nějak hřeje do zadnice. Vyhřívaný sedátka! Letos tady mrznout nebudeme. Po skončení musíme bohužel odmítnout pozvání na čaj, spěcháme do Děčína do Thunské kaple.
V Thunské kapli se koná koncert školní kapely. Venku se již shromáždilo pár desítek lidí. Procházíme kolem stánku s rybí polévkou. Zdravíme se ředitelem ZŠ Na Stráni. Uvnitř kaple zabíráme místo u východu, abychom byli vidět. Letos jsou všichni víc připraveni. Množství lampiček se rozrostlo. Lidé chodili pro světýlko během celého koncertu i po něm. Děti hezky hrály a zpívali nejen vánoční písně. Příjemná atmosféra. My jsme se postupně vystřídali na polévku, která nás příjemně zahřála. Po skončení nastal nával. Lidé odcházeli a každý si chtěl odnést domů svůj plamínek. A tak se rozdávalo a rozdávalo. Nakonec jsme se rozloučili a odebrali se dál.
Další naše cesta směřuje k Aťce Lešanovské. Tam se nemůžeme nezastavit, vozíme jim světlo od začátku. Škoda jen, že Karlovi už světýlkem radost neuděláme. Aťka je v dobré náladě a moc se na nás těšila. Poseděli jsme nad čajem pověděli si co je nového, tak jak to má před Vánoci být.
22. 12. pondělí
Dnes jsem se stavil u Racka, abych mu nejen předal světýlko, ale také ukázal fotky z našich vodáckých táborů. Zkrátka příjemný čas strávený u čaje.
23. 12. úterý
V předvečer Štědrého dne jsme po čase převzali organizování pouštění světýlek po Labi. Po páté hodině jsme se sešli na soutoku Labe a Ploučnice. Rozdělali jsme oheň, aby nám nebyla zima. Vítr nám to trošku znepříjemňoval, ale povedlo se jej rozžehnout pomocí plamínku Betlémského světla. Před 18 hodinou se začali trousit účastníci. Každý si přinesl lodičku vyrobenou z materiálu rozložitelných v přírodě. Rozsvítili jsme palubní svíčky a pustili loďky po proudu. Pro zahřátí jsme kromě ohně měli svařáček a čaj. Pojídali jsme vánoční cukroví... Zkrátka už se nemůžeme dočkat Vánoc.
24. 12. středa
Hezké ráno na Štědrý den! Vstávat! Pokračujeme v rozdávání plamínku radosti. Včas vyrážím spolu se dvěma lampami na náměstíčko před hlavním nádražím, kde budeme u vánočního stromku. Během hodiny se sešlo několik lidí, rozsvítili jsme lucerničky a popřáli si hezké svátky.
Na desátou hodinu jsme se přesunuli k zámeckému rybníku, kde probíhá tradiční topení kapra. Spolek pro přepravu ročních období vodní cestou si před lety vymyslel tuto akci, aby tátové s dětmi nepřekáželi doma maminkám v dokončování vánočních příprav. U rybníka hrála kapela, rozléval se čaj a svařák. Kapr sebou nervózně plácal v bedně uložené v rybníce, aby mu nic nechybělo. Před jedenáctou hodinou vlezli otužilci do vody a vzali si kapra do parády a po krátkém souboji byl kapr utopen. My jsme mezitím zase udělali radost několika lidem Betlémským světlem. Pak jsme se museli utíkat na Masarykovo náměstí.
Od jedenácti hodin už jsme u vánočního stromku a opětovně rozdáváme světýlko zájemcům. Nemůžeme si odpustit tradiční kakao z místní cukrárny.
Po dvanácté hodině vyrážím ještě k Marabovi a Libušce Černé. Marabu je nějaký nastydlý, tak si předáváme světýlko jen mezi dveřmi. Libuška má báječnou náladu. Společně vzpomínáme na Jarrrouše :-) a povídáme si o tom, jak se nám v oddíle daří. Po hodince se spolu loučíme s přáním krásných Vánoc.
25. a 26. 12. čtvrtek a pátek
Na vánoční svátky jsme se ráno vypravili do kostela Povýšení sv. Kříže na bohoslužby. Přijetí od pana faráře je vlažné jako vždy. I tak si pro světýlko přišlo pár lidí.
fotogalerie 2014_12_20-26 roznášení Betlémského světla

reportáž rozvozy Česká televize (vysíláno 20. prosince 2014 v 19:00
reportáž Český rozhlas SEVER (vysíláno 21. prosince 2014 v 15:46)
Dobré ráno v Českém rozhlase SEVER (vysíláno 22. prosince 2014 v 08:15)

Účastníci:
20. 12. 2014
vlak Děčín - Praha: Tik, Vojta
vlaky Děčín - Česká Lípa - Benešov n. Pl. - Česká Kamenice - Mlýny a zpět: Maruška, Monika, Tik
café galerie Hefaistos: Monika
zámek Děčín: Hobit, Maruška, Monika, Tik
restaurace Za Větrem: tým pracovníků
21. 12. 2014
kostel Narození Panny Marie, Benešov n. Pl.: Tik
kostel sv. Františka z Assili: Monika
Husův sbor: Tik
kostel Malá Bukovina: Hobit, Maruška, Tik
Thunská kaple, vánoční koncert ZŠ Na Stráni: Hobit, Maruška, Tik
návštěva Aťka: Hobit, Maruška, Tik
22. 12. 2014
návštěva Racek: Tik
23. 12. 2014
pouštění světýlek: Evžen, Jack, jojo, Karel, Max, Tik
24. 12. 2014
stromek u hl. nádraží: Evžen, Jack, Tik
topení kapra: Evžen, Jack, Tik
stromek Masarykovo nám.:Evžen, Jack, Tik
25. 12. 2014
kostel Povýšení sv. Kříže: Maruška, Tik
26. 12. 2014
kostel Povýšení sv. Kříže: Maruška, Tik
V sobotu 20. prosince jsme se vypravili do Křešic, kde probíhalo společné těšení se na Vánoce. Během dne jsme hráli spoustu her ve stylu vánočních tradic evropských států a navečer po sváteční večeři (řízek a bramborový salát) nás navštívil duch Vánoc za jehož pomoci jsme si rozdali vánoční dárečky.
V neděli jsme po snídani uklidily a vypravili se domů.

Fotografie v galerii Vánoční besídka 20.-21.12.2014
Účastníci: Čudlík, Kvido, Luky, Nejdeto, Tik
skauti a skautky z 1. oddílu Stopa
fotogalerie 2014_12_13 Betlémské světlo Vídeň

fotogalerie 2014_12_14 předávání na brněnském Petrově


reportáž České televize sobota - Vídeň a příjezd do Brna
reportáž ČT neděle - předávání v Brně na Petrově
článek na iDnes.cz
článek na Brněnský deník.cz

Účastníci: Evžen, Kvido, Monika, Tik
Šéfka, šmudla, Aneta a Mat, Medvídě
a hromady dalších skautů nejen z České republiky
V sobotu 6. 12. jsme se sešli v klubovně Dvořákova na vánočních dílnách. Každý si mohl zkusit vyrobit jeden z tradičních symbolů vánoc - adventní věnec, ikebanu, zlaté prasátko, sněhuláka z květináčků a další. Jak se nám dařilo můžete zhodnotit v galerii: 2014_12_06 vánoční dílny
Účastníci: Čudlík, Fanda, Luky, Nejdeto, Tik a další členové 1. oddílu Stopa
V pátek 5. 12. nás na schůzce navštívil Čert, Mikuláš a Anděl. Kontrolovat zlobivouny se prý musí...
Jak to všechno dopadlo se můžete podívat do fotogalerie 2014_12_05 mikulášská schůzka
Účastníci: Čert, Anděl a Mikuláš
Čudlík a Lucka, František, Luky, Nejdeto, Vítek, Monika, Hobit, Kvido, Fanča a Zuzka s Vlaďkou, Petr, Roman, Tik
připravujeme podrobnosti
fotogalerie: Tajemství třinácti klíčů 22.11.2014
Účastníci:
připravujeme podrobnosti
25. 10. sobota

26. 10. neděle

27. 10. pondělí

28. 10. úterý


fotogalerie: Podzimky (Kadaň) 25.-27.10.2014 od Dášenky

Účastníci: Čudlík, Nejdeto (Kuba B.), Luky B., Fanda H., Kvido, Tik a dalších 32 skautů a skautek ze Stopy
V sobotu 11. října 2014 se v sále městské knihovny konal druhý ročník skautského deskohraní. Přes 60 dětí i dospělých si vyzkoušelo velké množství tradičních (jako člověče, nezlob se) i moderních a méně známých her (např. Ubongo). Na akci přijely dvě desítky skautů z Teplic.
fotogalerie "2014_10_11 Deskohraní v knihovně"
Účastníci: Tik, Nejdeto, Luky, Čudlík
připravujeme podrobnosti
fotogalerie: 2014_09_26-27 Tábor na soutoku, slib vlčat
Účastníci:
V sobotu 26. září 2014 jsme dovezli naší první skautskou pramici P550. V podečerních hodinách jsme ji pokřtili. Od nynějška ponese jméno MARABU po vedoucím 3. chlapeckého oddílu (kam chodili jako kluci Tik, Nemo, Wodník, Medvěd, Kosmos...), člověku, který nás hodně naučil, stále nad námi drží ochrannou ruku a který nám je stále nápomocen (i když je mu už víc jak 85).

fotogalerie: 2014_09_26-27 první pramice P550
Účastníci: Tik, Evžen, Max, Nejdeto (Kuba B.), Luky B., Čudlík
28. 6. sobota
V sobotu jsme docestovali vlakem v pořádku. Bylo sice horko, ale zvládli jsme to. Od nádraží jsme šli do klubovny místních skautů, kde jsme přespávali. Pro složení batohů a občerstvení jsme vyrazili na procházku po Sušici. Kromě centra města jsme navštívili i rozhlednu na místní vodárně.
29. 6. neděle
První den na vodě. Zapůjčené lodě jsme museli z klubovny donést k řece. K řece to tak daleko nebylo, ale na místo, kde se nám nebude prášit za kanoí bylo vzdáleno asi 3/4 kilometru. Naštěstí máme kolejda, se kterými to jde snáze. Nošení se protáhlo, takže vyrážíme později. První jezy nás trošku brzdily. Všichni ještě neumí ovládat loď, ale odvaha nechybí. Se zkušeným zadákem nakonec sjíždí všichni. Cestou nás trošku potrápily drobné přeháňky. Řeka si vybírá první oběť :-) posádce Max a Vítek řeka neodpustila chybu. Převlékáme se do suchého a pokračujeme do podhradí Rábí. Odsud pěšky stoupáme na hrad. Usmlouvali jsme nevšední prohlídku. Průvodce byl trošku podivín, ale o hradu věděl snad všechno. Po návratu k lodím nás čeká teplá polévka na zahřátí. Po posílení pokračujeme do dnešního cíle - Velkých Hydčic. V kempu nás čeká večeře.
30. 6. pondělí
Ráno balíme tábor a vyrážíme na další cestu. Dnešní den je od dost příjemnější, protože začalo svítit a hrát sluníčko. V kempu se suší navlhčené věci ze včera. Dnešní úsek obsahoval více jezů. K našemu smutku často nesjízdných. Co se dá dělat... Občas nás překvapí drobná přeháňka ale sluníčko nás vždycky usuší. Po cestě se zastavujeme v Horažďovicích. Do dnešního cíle jsme dojeli navlhlí a příjemně unavení. Po večeři zbývá čas na partičku Bangu, nohejbal na hřišti. Nyní v táboře panuje klid.
1. 7. úterý
Ráno opouštíme pěkný kemp v obci Střelské Hoštice. Naloďujeme se až pod jezem a pokračujeme v naší cestě. Cestou se dělíme o svačinu. Po dvou kilometrech sjíždíme jez v Horním Poříčí. Na břehu odsud startuje nějaký místní orientační běh. Všechny posádky zvládli bez úhony. Následuje jez v Dolním Poříčí, který se nedá sjet pro nedostatek vody a hromadu šutráků přímo pod šlajsnou. Kolem poledne si dopřáváme svačinku u jezu v Katovicích. Když jsme si naplnili bříška, začínáme spouštět lodě dolů na dvou lanech. Počítání oveček a pokračujeme. Po hodince a půl klidné jízdy připlouváme k cvičné peřejce. Všechny posádky bez větších obtíží zvládají. Jedna zatáčka, druhá... hele to je ten kemp... a to už jsme v cíli dnešní plavby - kemp Podskalí nedaleko Strakonic. "Vylodit a alou na polívku, bando!" Během krmení se k nám přidává Nemo. Právě přijel. Po jídle mužstvo nabírá nových sil. Služba poklízí kuchyň a Nemo s Wodníkem, Jojo s Kvidem a Ája s Tikem jedou pokoušet cvičnou peřej. Při pokusech o zdolání proti proudu se většina posádek cvakla a trošku poranila. Pak jsme zkoušeli traverzy a další frajeřinky. Navečer jde Ája s Tikem projít město a zjistit nějaké možnosti na zítra.
2. 7. středa
Ráno nás budí příjemné sluníčko. Po snídani se všichni společně vydáváme do Strakonic na prohlídku hradu. Expozice popisuje dobu dávnou až po současnost. Představuje nám také asi nejslavnější místní hudební nástroj - dudy. Po prohlídce dostává každá posádka svůj úkol. Jedna má za úkol v centru nakoupit suroviny na dnešní oběd a druhá nalézt lípu dudáka Švandy. ... pokračování příště. Dobrou.
3. 7. čtvrtek
4. 7. pátek
5. 7. sobota
6. 7. neděle
7. 7. pondělí
8. 7. úterý
9. 7. středa
10. 7. čtvrtek
11. 7. pátek
12. 7. sobota


Celá fotogalerie
Náhledy fotoknihy

Závěrem chci poděkovat
Áje za veškerý lítání kolem tábora, ježdění autem, přípravu jídla a prostě všechnno. Dál pak Petrovi za rady a spolu s Tomem za půjčení "prcka" díky němuž jsme dokázali všechno převézt, tam kam bylo potřeba
Tomášovi z vodácké půjčovny CVAKNI SE! za super cenu a servis kolem lodí (doufáme, že auto už je v cajku)
Neochotnému majiteli kempu Na Rybárně, který si řekl 400 za stan na parkovišti a díky tomu jsme se dostali až do skvělého rekreačního střediska POČTA ve Štedroníně, asi vůbec nejlepšího kemp naší cesty

Účastníci:
Posádka A: Evžen a Luky, Pinďa a Adam, Hermann a Čudlík, Wodník a Vítek, Jojo
Posádka B: Šmudla a Kuba, Max a Čajík, Petra a Ondra, Anička a Janča, Kvido
Nemo, Tik a Ája
Víkendovka na chatě v Doubici.
Účastníci: Adam, Čajík, Čudlík, Kuba B. (Nejdeto), Luky B., Tik, Monča
V sobotu 7. června 2014 se nad Krásným Studencem uskutečnil SOB - skautský orientační běh.
Podrobnosti na webu k 90 letům děčínského skautingu http://90let.skautdecin.cz/akce/orientacni-beh
Fotografie ke shlédnutí zde
Účastníci: Tik, Čudlík a Luky s Kubou, Kuba s Týnou a dalších 16 dvojic závodníků a 10 servisáků
Je páteční odpoledne. Prší. To bude zase víkend...
U hlavního nádraží už se shlukují skupinky vlčat a světlušek z celého okresu Děčín. Čekáme na autobus, který nás doveze do místa konání letošního základního kola ZVaS ve Velkém Březně.

fotogalerie ZVaS
Účastníci: Čajík, Čudlík, Tik
hromada vlčat, světlušek a jejich doprovodů nejen z okresu Děčín
Dnes nám přibyla do flotily nová loď. Jedná se o single kajak s kormidlem. Dostali jsme jej darem od br. K. Hladíka z Děčína Bělé.
Loď jsme s Nemem vyzvedli, trošku očistili a převezli do klubovny. Kde bude zatím odpočívat. Kajak na sobě nese pár šrámů, které budeme muset opravit.
Účastníci: Tik, Nemo a p. Hladík
fotogalerie
Účastníci: Čajík, Čudlík, Monča a Tik
spousta skautů a skautek z Ústeckého kraje
Galavečer ku příležitosti vyhlášení výsledků floristické soutěže pročísl nástup hlídky skautů za zvuku skautské hymny. Tajný úkol pro soutěžící nesl název "Buď připraven!" a byl inspirován právě probíhajícími oslavami 90 let děčínského skautingu.
Další podrobnosti na webu výročí 90 let děčínského skautingu 90let.skautdecin.cz/akce/decinska-kotva
Fotogalerie
Účastníci: Kvido, Tik, Lentilka, Mája
fotogalerie
Účastníci: Kuba a Luky, Vítek, Monča, Evžen, Hobit, Tik
fotogalerie
Účastníci: naši členové a jejich maminky
Někteří máme ještě v paměti jaká byla legrace na Ohři, když jsme potřebovali překonat velké vodní stupně (třeba Kadaň nebo Nechranickou přehradu). Přenášet lodě nebyla žádná legrace a tak se Nemo vrhnul na výrobu koleček, které nám to usnadní. Dnešního dne jsme je úspěšně otestovali...
Účastníci: Nemo, Tik, Monika
Výročí 90. let děčínského skautingu nemůžeme zahájit jinak než výstavou. Ta byla ke shlédnutí celý únor a březen v pokladně děčínského zámku.
Další podrobnosti na webových stránkách 90let.skautdecin.cz/akce/vystava
Účastníci:
Další akcí v rámci oslav našeho skautského výročí byl skautský ples na zámku, jehož výtěžek jsme věnovali do domova seniorů v Děčíně.
Další podrobnosti na 90let.skautdecin.cz/akce/skautsky-ples
fotogalerie
Účastníci: členové střediska Úsvit a jejich rodiny, přátelé, bývalý členové...
Ještě před dnešní schůzkou mi volal Nemo, že se dostaví nějakej pán, že prej něco ví o vodních skautech v Děčíně. Že se domlouval s Aťkou Lešanovskou a že přijde. No to jsem zvědavej...
Zhruba ve čtvrt na sedm dorazil pán na kole, že je domluvenej s nějakým Šímou a že má informace o vodních skautech. Tak jsme ho usadili ke kamnům, uvařili čaj a začali naslouchat. Pan Hladík nám chvíli vyprávěl o tom jak to bylo kolem let 1968-70, jak vstoupili do kanoistického oddílu a pak vyhrábl v brašně na kole sešitek nadepsaný vodní skauting v Děčíně 1945-1948. A to mi spadla čelist. Sešitek obsahoval spoustu infomací a hlavně fotek z počátků děčínského vodního skautingu. Dosavadní kusé informace z almanachu dostávají o dost vetší rozměr.
A tak jsme se toho hodně dozvěděli. Sešitek (nebo almanach) ještě prý není hotový, ale pracuje na tom a určitě ho dostaneme k dispozici. Dál nám dal kontakt na bývalého děčínského vodního skauta, který bydlí v Kořenově a má doma kroniky vodních skautů kolem roku 1945. Tam se určitě vypravíme a kroniky se pokusíme alespoň seskenovat.
Po příjemné hodince vyprávění nad čajem jsme se rozloučili...
Kromě toho se na schůzce zastavil i Marabu, který pro změnu přinesl další pecku. Vyšťoural v archivu družinové časopisy vodních skautů z roku 1946...
Možná to ne všichni pochopíte, ale nemohl jsem v noci usnout. Slavíme 90 let skautingu v Děčíně. Z ničeho nic se objeví fotka tak z roku 1926, pak se objeví hromada fotek a informací o vodních skautech z roku 1945, časopisy...
Účastníci: Tik, Monika, Maruška, Nemo
p. Hladík, Marabu
fotogalerie
Účastníci: Max, Kvido, Tik a Ája a spousta libereckých a jabloneckých skautů
21. ročník plavení jara
fotogalerie na rajčeti
článek v Děčínském Deníku
reportáž ČT - UDÁLOSTI 22. 3. 2014 - hlavní zpravodajství (zač. čas 0:32)
Účastníci: Luky a Kuba, Nemo a Františka, Vojta, Tik, Monika, Evžen, Jojo
Ráno jsme se nalodili do vlaku, který nás odvezl do Benešova nad Ploučnicí. Tady jsme se setkali s Nemem, Vlaďkou, Františkou a Zuzkou (v kočárku). Vyrazili jsme jsme po žluté směr Ploučnická vyhlídka, která je nedaleko nádraží. A zde náš čekají první rozhledy do kraje. Odsud se kousek vracíme na křižovatku s modrou, která nás dovede až k našemu dnešnímu cíli. Hned za Benešovem potkáváme hromadu klád a tak zkoušíme závod ve zručnosti - přejití klády co nejdříve. Nejrychlejší byl Nemo (3:08 vt.) a z malých Luky (9,3). Dál jsme pokračovali do kopce. Mečouni cestou sbírali různé klacíky a čím dál tím větší. Až se nakonec rozhodli, že vezmou s sebou kládu. To jim vydrželo asi 10 metrů než zjistili, že kláda je dost těžká na to, aby se s ní táhli. Za nejrůznějšího povídání a drobných her jsme se dosápali na Kohout. Tady jsme si dali svačinu a pak vyrazili na vrchol rozhledny. Z malé vyhlídkové plošiny je za slušného počasí nejspíš pěkný výlet, ale dnes to zase taková krása není. Inu počasí neporučíš. Pak jsme s hrůzou zjistili kolik je hodin a tak nezbývalo než svižně vyrazit dál, abychom stihli autobus ve Valkeřicích. Poslední část jsme opravdu spěchali, což se nakonec vyplatilo. Byli jsme na zastávce dřív než bus, který nás dovezl až domů.
fotogalerie
Účastníci: Nemo, Vlaďka, Františka a Zuzka, Tik a Ája, Čudlík, Kuba a Luky
Ráno jsme nasedli do vlaku a vyrazili směr Liberec. Cestou jsme museli přestupovat na autobus, kvůli výluce. V Liberci se Čudlík ujal vedení cesty do aquaparku, tak jsme chvíli bloudilii po městě. Bloudění nás moc nebavilo a tak jsme po čase Čudlíka vedení zbavili. A pak jsme do Babylonu dorazili za 5 minut.
U vstupu jsme koupili vstupenky a v hale prohlíželi nejrůznější hračičky zábavního parku. Po chvíli jsme se přesunuli do vodního světa. Po projití šatnou jsme se ocitli ve světě Jule Verna. řádně jsme provětrali všechny astrakce (tunely, vodní proudy, výřivku, tobogány a spoustu dalšího). Nakonec jsme zašli ohřát kosti do sauny (no ona to asi sauna úplně nebyla, ale teplo tam bylo). A pak už rychle do šaten a na vlak. Tak zase někdy...
fotografie na webu
Účastníci: Čudlík, Kuba a Luky, Max a Monika, Nemo a Františka, Tik
galerie Žirafy a Mloka u Efky na webu
Účastníci: Tik a téměř padesátka skautů a skautek z Ústeckého kraje
Nemo měl narozeniny a usoudil, že vysedávání a slavení u stolu už bylo dost a proto jsme vyrazili na narozeninovou výpravu...
Z Povrlů jsme vyrazili po zelené nahoru na Kozí vrch. Namáhavý výstup na vrchol kopce byl vykoupen úžasným pohledem do údolí, kde se rozprostíralo moře. Moře mlhy. To lze vidět na na fotkách. Odsud jsme pokračovali dál k nádrži na Lužeckém potoce. Odsud jsme se vyškrabali nahoru na modrou turistickou. Té jsme se víceméně drželi až do Dobkovic.
Cestou jsme si zahráli několik her inspirovaných probíhající olympiádou v ruském Sochi.
Účastníci: Aja a Tik, Medvěd, Nemo, Eva a František
...aneb brigádička na dřevo.
Protože se nám zásoby dřeva v kůlně tenčily, bylo nutné poohlédnout se po nových zásobách.
V sobotu jsme vyrazili k Tikovi na zahradu, kde nad ní je les plný dřeva. Něco jsme tam zpracovali, naložili...
Druhý den dopoledne jsme připravené kmeny dovezli ke klubovně, kde jsme je zpracovali a naplnili kůlnu.
Účastníci: so: Nemo, Wodník, Evžen, Monika, Tik
ne: Nemo, Evžen, Monika, Tik, Kuba a Luky, Filip, Čudlík, Max
Ve 20 hodin začal námořnický bál přístavů vodních skautů v Liberci. K poslechu hrála kapela Kaleidoskop. Taneční zábavu ve 22 hodin přerušilo vystoupení "Z pohádky do pohádky" provedené oldskauty u kterého nešlo se nesmát. V tanci a zábavě jsme pokračovali téměř do 2 hodiny ranní.
Účastníci: Tik a Ája
V pátek jsme se v 11 hodin sešli na Škrabkách, abychom se rozloučili s dlouholetým členem našeho střediska Jaroslavem Černým.
Na jeho poslední cestu jsme mu posvítili Betlémským světlem, které měl vždycky hrozně rád...
Účastníci:


Počet návštěv je 71395 a denně?
Posledni aktualizace stránek: 25.09.2017 11:21:28 Pro JunakDecin.cz vyrobil MPS.